امروز    ۶ ام  بهمن  ماه, سال  ۱۳۹۹
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
تحلیل بازاریابی به سبک پوکمون گو

تحلیلی بر بازاریابی به سبک بازی پوکمون گو

تحلیلی بر بازاریابی به سبک بازی پوکون گو

حضور مردم در مکانهای واقعی برای شکار در دنیای مجازی!!!

این بازی در روزهای اولیه خود فقط در کشورهای آمریکا و استرالیا و انگلستان منتشر شد اما محبوبیت بیش از حد بازی باعث شد تا در کشورهای مختلف دیگری هم در دسترس کاربران قرار گیرد.
ابتدا به الگوی بازی پوکمون گو بپردازیم،
شرکت سازنده برای بعضی مکانها آواتارهای مجازی تعریف می کند (منظور از آواتار ، شکلک هایی که به پوکمون معروف شده اند و باید توسط کاربر شکار شوند ) و این باعث می شود که کاربر در یک فروشگاه و یا مثلا کافی شاپ در یک محله در مرکز شهر برود و با دوربین موبایل وارد شده و چند تا پوکمون شکار کند. به این ترتیب داستان چت و سرگرمی و عکس های شبکه های مجازی کمتر شده و اکنون در اطراف خود افرادی را می بینیم که در حال شکار پوکمونی هستند که کنار ما ایستاده و ما خبر نداریم و در این حال شکارچی به بی خبری ما میخندد و ما هم به بازی کردن آنها !!

pokemon-go-nick_statt-2016-1.0
ایده بازی بسیار خلاقانه است، این ایده بازی باعث شده مردمی که در فضای مجازی بودند سر از لاک خود بیرون آورده و به کوچه و بازار و خیابان و… فروشگاه های مختلف بروند تا بلکه بتوانند چند تا پوکمون شکار کرده و خود را ارضا کنند.
همین امر باعث افزایش آمار دزدی و جیب بری ، تصادفات رانندگی و برخورد افراد با یکدیگر و حتی با تیر چراغ برق شده .

4919161_618
همین ایده به ظاهر ساده بازی پوکمون گو باعث شد که شرکت سازنده در ازای گرفتن پول از مراکز تجاری و یا فروشگاه ها و رستوران ها و یا کافی شاپ ها ، در آن مکان و یا حوالی آن منطقه پوکمون طراحی کنند و علاقه مندان و کاربران را به آن سمت هدایت کنند.

در مورد ایده این نکته قابل تامل است در حالی که خیلی افراد و حتی کشورهای دارای قدرت و ثروت هستند ولی نمی توانند از منابع در دسترس خود استفاده بهینه کنند، یک و یا چند شرکت از با سرمایه کمتر و فقط با طراحی یک بازی در زمانی کمتر از یک ماه دنیا را به دست می گیرد و بسیاری از افراد را مسخر خود کرده است.
توجه : طراحی یک بازی نیاز به بسیاری از تخصص ها و برنامه نویسی ها دارد و در عین حال این بازی با استراتژی بسیار کامل در زمینه بازاریابی های آنلاین و آفلاین و با سرمایه گزاری های چند شرکت و سهامدار طراحی شده و استفاده از کلمه “سرمایه کمتر” به معنی این است که با سرمایه گذاری در این زمینه ها که به ظاهر از بسیاری سرمایه گزاری های انجام شده روی صنعت و … کمتر می باشد ولی نتیجه بسیار بهتری می دهد.

16-7-28-163812photo_2016-07-28_08-35-18
این ایده باعث افزایش قدرت بازی دادن دنیای مجازی شده است، به این شکل که تمرکز از روی شبکه های اجتماعی کنار رفته و با افزایش علاقه مندان به این بازی می توان انتخاب و تعیین موقعیت مطلوب جغرافیایی کاربران را مدیریت کرده و هدایت کاربران را در اختیار گرفت.
به زودی باید شاهد استفاده از این بازی در مناطق نظامی و استفاده های نظامی و جنگی هم باشیم.
این بازی تا به حال باعث افزایش درآمد برای شرکت سازنده ، رستوران ها ، کافی شاپ ها و هجوم مردم به پارک ها و مراکز تفریحی ، فضاهای خارج شهر و نقاط دور افتاده شده است.

بازی پوکمون گو طبق نقشه جغرافیایی خود باعث افزایش بازدید و افزایش توریست در نقاط مختلفی از دنیا شده و باعث جذب سرمایه گزاران در این مناطق شده است.
پوکمون گو فاصله دنیای واقعی و مجازی را بسیار کمرنگ کرده و حضور مردم در مکانهای واقعی برای شکار در دنیای مجازی باعث افزایش انواع بازاریابی چه از نوع آنلاین و آفلاین را موجب می شود.
افزایش علاقه به این بازی و درگیر کردن سطوح مختلف اجتماعی باعث ساخت فیلم های متنوع و تخیلی در سینما شده و ایده های جدیدی را برای شرکتهای سازنده فیلم و انیمیشن و بازی های رایانه ای بوجود آورده و بسیاری در حال طراحی بازیهای مشابه و یا کسب درآمد از کنار این بازی هستند.
در همین حال و احوال شرکت های اپل و گوگل درآمد هنگفتی را از فروش این بازی کسب کرده اند ، به گونه ای که پول رایج بازی که پوک کوئین می باشد از ۱.۴۹ دلار به ۱۴۹.۹۹ دلار رسیده است.

425617112_17668_7135364041929351378
بازی پوکمون گو باعث افزایش توجه کاریکاتوریستها هم شده و رسانه ها و وبسایتهای زیادی به دنبال ارائه اخبار و حاشیه های این بازی هستند تا از این طریق بتوانند بازدید کنندگان بیشتری را به سمت خود جذب کنند.
حتی دانشمندان بیکار نشسته اند و در حال تحقیق و بررسی تاثیر این بازی روی روحیات و مغز انسان هستند و در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که بازی پوکمون گو آثار مخربی بر مغز بازیکنان دارد و اثرات بازی واقعیت افزوده ی پوکمون گو شباهت زیادی با تاثیرات مواد دارویی و مخدر دارد.
در انتها بازی پوکمون گو در شبکه های اجتماعی باعث ابداع شیوه های جدید کسب درآمد شده به طوری که افراد در ازای دریافت پول ، پوکمون شکار میکنند و باعث پیشرفت شما در بازی می شوند !!!

منبع : سایت ای برندینگ
در صورت کپی برداری ذکر منبع و سایت ای برندینگ الزامی است.

درباره ی وحید منوچهریان

مدیر مجله اینترنتی آنالیزِ برندینگ کارشناس ارشد مدیریت کارآفرینی از دانشگاه تهران و کارشناس مدیریت بازرگانی، تخصص : دیجیتال مارکتینگ، دیجیتال برندینگ، بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو) طراحی وب، گرافیک و ...

مطلب پیشنهادی

پندهای مارکتينگ

پندهای مارکتینگ

پندهای مارکتینگ   قانون رهبری: اول بودن بهتر از برتر بودن است. قانون طبقه: اگر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =